تاریک برنده ماشین همراه بوسیدن سرگرمی

تاریک: برنده ماشین همراه بوسیدن سرگرمی مسابقه سرگرمی چه خبر از کجا ؟

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

دولت در فروردين سال جاري تصميم به تغيير سياست ارزي خود گرفته و تامين ارز مسافرتي را تقبل كرد

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

عبارات مهم : آژانس

دولت در فروردين سال جاري تصميم به تغيير سياست ارزي خود گرفته و تامين ارز مسافرتي را تقبل كرد

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

در روش جديد بانک هاي ملی، ملت، تجارت، سامان و پارسیان مامور به همكاري در تامین ارز مسافرتی و زیارتی شدند

در بحبوحه التهاباتي كه در بازار ارز ايجاد شد، دلال ها و سودجويان بسياري به محض اينكه فضا را مناسب ديدند به هر طريق ممكن به فكر پر كردن جيب هاي خود افتادند. اين منفعت طلبي ها تنها به ارز دولتي كه به كالاهايي از جمله گوشي گوشی و ماشین تعلق مي گرفت، منتهي نشد. برخي از دلالان حتي به ارز مسافرتي نيز رحم نكردند؛ به اين ترتيب كه با تعریف سفرهای ارزان به مقصد هند، مالزی، چین، تایلند و به خصوص برخي كشورهايي كه سفر به آن ها نيازمند اخذ ويزا نيست، حواله ارز مسافران را از آن ها مي گرفتند تا از مابه التفاوت قیمت ارز دولتی با آزاد به رانتی قابل توجه دست پيدا كنند. به گفته برخي كارشناسان حوزه گردشگري چنين تخلفي از سوي هيچ كدام از آژانس هاي دسته يك كشور اتفاق نيفتاده بلكه آژانس های دسته سه و چهار که دنبال دلالی توریست هستند، وارد این کار می شوند و آژانس های مادر و مولد اعتبار خودشان را قربانی این مابه التفاوت نمی کنند. به هر حال براي بسياري از مسافران، سفر رايگان به برخي كشورها حتي براي روزهاي اندك خالي از لطف نيست و حاضر مي شوند به منظور تفريح چند روزه ارز مسافرتي خود را تقديم اين دلال ها كنند، غافل از اينكه چنين حركتي در سطح كلان چقدر مي تواند در بر هم زدن نظم بازار ارز موثر باشد.

دولت در فروردين سال جاري تصميم به تغيير سياست ارزي خود گرفته و تامين ارز مسافرتي را تقبل كرد

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

در خصوص اين اقدام برخي آژانس هاي مسافرتي، امير هاتفي، عضو انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري به «قانون» مي گويد: در حال حاضر با وجود آشفتگي هاي موجود شرايط به گونه اي است كه به راحتي مي توان گفت، هر دم از اين باغ بري مي رسد. اين اقدام برخي آژانس هاي مسافرتي غيرقانوني است و بارها راجع به آن صحبت شده است كه انجمن صنفي نامه اي تنظيم كند و در آن اشاره شود كه اين كار نه از لحاظ صنفي درست است و نه از لحاظ شرعي. به دليل اينكه اين ارز مربوط به كساني مي شود كه بخواهند سفر را انجام دهند و در خارج از كشور نياز به اين ارز داشته باشند. وقتي بعضي از آژانس ها در قبال اعزام رايگان مسافر ارز مسافرتي وي را دريافت مي كنند، اين اقدام آن ها باعث مي شود دولت احساس كند مسافران به اين ارز نيازي ندارند زيرا دولت مشاهده مي كند كه مسافران ارز خود را به كساني كه با آن معامله سودايي مي كنند، واگذار مي كنند.

در اين زمينه در انجمن صنفي اطلاعيه داخلي منتشر كرديم كه اين كار خلاف و غيرمعمول است و نبايد انجام شود. چنانچه انجمن صنفي و شرکت ميراث فرهنگي از تخلف آژانسي در اين زمينه باخبر شود، به طور حتم با متخلف برخورد خواهد شد ولي با تمام اين تفاسير متاسفانه شاهديم كه اين كار انجام مي شود. مسافري را جابه جا مي كنند و ارز مربوط به وي دريافت مي شود. البته چند وقت پيش بنده راهكاري را با مسئولان فرودگاه در اين خصوص مطرح كردم كه در حال حاضر اجرايي شده است است و تا حدي توانسته جلوي اين تخلف را بگيرد. به اين صورت كه وقتي مسافري بليت و چمدان خود را تحويل مي دهد و كارت پرواز دريافت مي كند، ارز را با ارائه كارت پرواز به شخص مسافر تحويل دهند. در چنين شرايطي ديگر حتي مسافر امكان خروج از فرودگاه را نيز ندارد چون تا سوار هواپيما نشود، هواپيما پرواز نخواهد كرد. از طرفي نمي تواند مسير خود را عوض كند زيرا چمدانش به بار تحويل داده شده است است.

ارز مسافرتي در نهايت از بین بردن مي شود

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

هاتفي ادامه مي دهد: نظر شخصي من اين است كه با اين اتفاقاتي كه رخ داده، دولت در اولين وقت ممكن دلار مسافرتي را از بین بردن مي كند يا قيمت ارز از حالت غيرواقعي خارج مي شود. به نظر من دريافت ارز مسافرتي تنها در مدت وقت كوتاهي انجام خواهد شد. دولت بايد فكري اساسي براي اين كار بكند و گمان مي كنم در همين ايام نيز در حال برنامه ريزي راجع به اين عنوان هستند و به اخذ تصميماتي براي تغيير شرايط فكر مي كنند. با توجه به گفته هاي اين كارشناس در روزهاي اخيرنيز زمزمه هايي مبني بر از بین بردن ارز مسافرتي به گوش رسيده و اين طور كه به نظر مي رسد، اين عنوان مورد توافق دولت، مجلس، فعالان اقتصادی و حتی فعالان ارزی هست؛ چراكه معتقدند بايد با توجه به شرايط موجود، بيشتر از قبل از منابع ارز كشور صيانت شود. علی اصغر مونسان ريیس شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در اين باره اعلام کرده که درخصوص اصلاح شیوه تخصیص ارز مسافرتی با ريیس بانک مرکزی مکاتبه های متعددی داشته است لیکن به عقیده وی، ارزی که جهت تسهیل سفر مردم در نظر گرفته شده است زمینه ساز سودجویی بعضی افراد شده است است و این روش باید اصلاح شود.

اعطاي ارز ارزان به مسافر اشتباه است

دولت در فروردين سال جاري تصميم به تغيير سياست ارزي خود گرفته و تامين ارز مسافرتي را تقبل كرد. تا پيش از آن بسياري از مردم به بهانه تهیه ارز مسافرتی به صرافي ها مي رفتند و ساعت هاي متمادي در صف هاي طولاني منتظر مي ماندند در چنين شرايطي حتی وضع مقررات سختگیرانه نظیر ارائه گذرنامه ممهور به ویزا، پرداخت عوارض خروج و بلیت مسافرتی نیز مانع از آن نشد.

دولت در فروردين سال جاري تصميم به تغيير سياست ارزي خود گرفته و تامين ارز مسافرتي را تقبل كرد

بر اساس روش جديد ولی برخي بانك ها از جمله بانک ملی، ملت، تجارت، سامان و پارسیان مامور به همكاري در تامین ارز مسافرتی و زیارتی شده است و ارز مورد نیاز در شعب بانکی مستقر در مبادی خروجی کشور تحویل مسافران می شود. اصغر سمیعی، ريیس اسبق کانون صرافان راجع به اقدام نادرست آژانس هاي مسافرتي به ایرنا می گوید: اینکه بخواهند ارز را به شکل ارزان به مسافر دهند، روش غلطی است و فقط مردم را به انجام سفر خارجی تشویق می کند. اگر منابع ارزی کشور محدود هست، باید در هزینه کردن آن نیز وسواس داشت نه اینکه با تخصیص ارز مسافرتی، نوعی رانت جهت قشر میانگین و مرفه در مقایسه با دیگر اقشار جامعه به وجود آوریم. هیچ کس با تخصیص ارز مورد نیاز صنعت گران و تولیدکنندگان و حتی جهت واردات کالاهای اساسی و دارو مخالف نیست ولی باید دید تخصیص ارز مسافرتی چه منفعتی جهت کشور دارد که در فهرست بانک مرکزی قرار گرفته هست. برخي نمايندگان مجلس نيز با اين ديدگاه موافق هستند. جبار کوچکی نژاد، ريیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس نيز اعتقاد است كه ارز دولتی فقط باید به سه گروه بیماران، دانشجویان خارج از کشور و بازرگانان تخصیص داده شده است یابد و ارز مسافرتي بايد به طور موقت قطع شود زيرا آن را راهکارهایی مي داند كه سفرهای غیرضروری به خارج از کشور را کم کردن می دهد.

ميزان تخصيص ارز مسافرتي در طول سه ماه

دريافت ارز در قبال ارائه كارت پرواز

طبق آمار بانك مركزي از 21 فروردین امسال که سیاست های تازه ارزی اعمال شده است تا 23 تیر یعنی در مدت سه ماه در مجموع معادل 312 میلیون دلار ارز مسافرتی به هموطنان تخصیص یافته؛ این درحالی است که میزان ارز تخصیصی جهت واردات ماشین که جنجال برانگیز شد، 120 میلیون و 845 هزار و 84 یورو ارز دولتی بود. بر اساس آمار، در سال گذشته حدود 9 میلیون نفر از هموطنان به خارج از کشور سفر کردند که نیمی از آنان گردشگران زیارتی بودند؛ در مجموع ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بیشترین مقصد سفر ایرانیان در سال گذشته بوده اند.

روزنامه قانون/ محبوبه محمد ي

واژه های کلیدی: آژانس | مسافر | پرواز | مسافرت | مسافران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz